
Pitaj fizioterapeuta
Nakon dijagnoze karcinoma i raznih oblika liječenja (operacija, kemoterapija, radioterapija, hormonska terapija) često se pitamo smijemo li raditi sve što smo radili prije dijagnoze.
Kako i na koji način vježbati, a da ne ugrozimo dio tijela koji je operiran?
Postoji li neka vježba ili pokret koji nam uzrokuje nelagodu?
U takvim trenutcima kad ne znamo kako dalje. Kad smo u nedoumici, dobro došli su nam savjeti fizioterapeuta.
Ukoliko imate takva i slična pitanja, možete ih postaviti u našoj rubrici "Pitaj fizioterapeuta".
Ivana Jurić je mlada žena, magistrica fizioterapije koja se oduševljeno pridružila našem timu i rado će odgovoriti na pitanja koja nas muče.
Vaša pitanja će ostati anonimna, a odgovore ćemo redovno objavljivati na našim stranicama.
Važna napomena: Odgovori koje ćete dobiti ni u jednom slučaju ne mogu zamijeniti redovne kontrole i savjete Vašeg liječnika.
Pitanja možete slati na mail fizioterapeut@caspera.hr.
U nastavku donosimo odgovore na neka od pitanja:
Limfna drenaža je preporučljiva i kada osoba nema limfedem.
Naravno, uvijek postoje neke kontraindikacije poput npr. akutnih upala, ali limfna drenaža nije rezervirana samo za osobe koje imaju limfedem ili su preboljele rak.
Preporuča je se raditi nakon raznih operacija, ožiljaka, ozljeda, glavobolja, problema s probavom, umornih nogu itd.
Osim što poboljšava cirkulaciju limfe utječe i na stanje opće relaksacije.
Najveća uloga masaže je smanjenje bolova te je prema posljednjim istraživanjima dozvoljena kod osoba oboljelima od karcinoma.
Napravljena su istraživanja kod osoba koje su imale različite karcinome i kod svih je učinak bio pozitivan, a taj je da je bol smanjena.
Isto tako, u redu je ići na masaže bez obzira je li način liječenja kemoterapija ili operacija. Bitno je za napomenuti da je operacija invazivniji i bolniji način liječenja (otvaranje, rezanje tkiva, mišića…) te je nakon iste i bolnost često veća, a samim time je i subjektivni osjećaj nakon masaže povoljniji.
U istraživanjima koja sam pronašla radilo se o klasičnoj medicinskoj masaži, masaži stopala (refleksologija) i aromaterapiji, i sve su donijele rezultate.
(Ja sam se nedavno educirala za tehniku Miofascijalne relaksacije koja se preporuča kod osoba s karcinomom, pa Vam i to stoji kao opcija. Nije riječ o klasičnoj masaži, ali je isto terapija dodirom. )
Da sumiram, masaža u svrhu smanjenja bolova kod osoba oboljelih od karcinoma je dozvoljena bez obzira na vrstu i metodu liječenja.
Razlikujemo četiri stadija limfedma.
U prvom stadiju nema vidljivog oteknuća, ali postoje subjektivne tjeskobe poput težine u ruci. Takvo stanje može potrajati čak i godinama prije no što oteknuće postane vidljivo.
Kod drugog stadija postoji blago oteknuće. Nakon pritiska ostaju udubljenja, a podizanjem ekstremiteta na povišenje to udubljenje se smanjuje.
Treći stadij je stadij kod kojega su udubljenja prilikom pritiska teže izvediva, te dolazi do propadanja vezivnog tkiva.
U posljednjem stadiju govorimo o limfostatičkoj elefantijazi, odnosno o veoma izraženom limfedemu. Nakon pritiska nemoguće je dobiti udubljenja, javljaju se fibroze i skleroze tkiva (čvrsta otvrdnuća), a na koži se javljaju promjene kao što su papilomi, hiperkeratoze, infekcije kože i noktiju. Jako je bitno prepoznati limfedem na vrijeme jer je samim time i prognoza optimističnija.
Vježbe je jako bitno raditi nakon operacije.
Jedino “čuvanje” ruke koje je bitno je to da pazite da ne dođe do nikakve infekcije.
Trebate izbjegavati velike promjene temperature, ogrebotine…
Moja preporuka je zaštita kože pri određenim kućanskim aktivnostima, izbjegavanje izlaganja prejakom suncu, njega kože i jedno veliko DA za vježbe.
Što se tiče vježbanja one trebaju biti dozirane, uz pravilno disanje, bez opterećenja te se izvode polako.