
Pitaj patologa
Jeste li znali da je patolog osoba koja tumoru pacijenta daje "ime i prezime"? Postavljena patohistološka dijagnoza je osnova za odabir adekvatnog načina liječenja.
Nakon dobivanja dijagnoze i određene terapije sigurne smo da nas i dalje muči tisuću pitanja.
Zasigurno bi nam svima bilo lakše kada bi mogli na neki način upoznati karcinom koji nam je dijagnosticira.
Ukoliko imate takva i slična pitanja, možete ih postaviti u našoj rubrici "Pitaj patologa"
Sandra Zekić Tomaš je patologinja koja radi u KBC-u Split, a odlučila nam se pridružiti i pomoći nam odgovoriti na pitanja koja nas muče.
Vaša pitanja će ostati anonimna, a odgovore ćemo redovno objavljivati na našim stranicama.
Važna napomena: Odgovori koje ćete dobiti ni u jednom slučaju ne mogu zamijeniti redovne kontrole i savjete Vašeg liječnika.
Pitanja možete slati na mail patolog@caspera.hr.
Ki-67 je proliferacijski marker koji nam daje informaciju koliko se stanice brzo dijele.
Kada govorimo o malignom tumoru Ki-67 dobro korelira s brzinom rasta tumora, dakle veći Ki-67 znači da se tumorske stanice brže dijele i tumor brže raste.
Ki-67 nam ne daje informaciju o riziku povrata bolesti.
Gradus tumora se određuje na temelju morfoloških karakteristika tumorskih stanica, arhitekture tumora te broja mitoza (koliko se tumor brzo dijeli); laički rečeno koliko “ružno” tumor izgleda pod mikroskopom. Proliferacijski indeks Ki-67 se određuje nakon primjena protutijela Ki-67 (dakle potrebno je napraviti dodatnu pretragu). U pravilu veći gradus tumora i veći proliferacijski indeks ukazuju na agresivniji tumor. Vrlo često je tumor gradusa 3 praćen i visokim proliferacijskim indeksom Ki-67, ali ne i nužno. Karcinom dojke gradusa 3 može imati proliferacijski indeks od 25%.
BRCA testiranje se radi kod već dijagnosticiranih malignih tumora, te
kod osoba koje su zdrave ali imaju obiteljsku pojavnost karcinoma dojke i/ili jajnika.
Trenutno se u KBC Split radi BRCA testiranje seroznih karcinoma jajnika visokoga gradusa, a rezultat tog testiranja daje bitne informacije onkologu koju su važne za liječenje.
Nakon što onkolog dobije nalaz BRCA testiranja uklapa ga u sve druge nalaze (od patohistološkog nalaza pa sve do kliničkih i laboratorijskih nalaza) uz procjenu stanja pacijentice te
u konačnici donosi odluku o terapiji.
Oba lijeka se koriste u terapiji metastaskog i lokalno uznapredovalog
karcinoma dojke koji su HER2 pozitivni.
HER2 se nalazi na površini stanica i preko njega se šalje signal da stanica raste, čime raste i tumor.
Lijekovi djeluju na način da blokiraju slanje signala za rast, te tako smanjuju rast tumora.
Limfovaskularna invazija znači da je karcinom otišao u krvne žile (bilo da se radi o malim kapilarama, limfnim ili krvnim žilama) i samim time predstavlja rizik za povrat bolesti i negativno utječe na preživljenje. Limfovaskularna invazija (LVI) se treba navesti u svakom nalazu, postojanje LVI ili činjenica da nema LVI pomaže onkologu pri oduci o liječenju.
Ako je LVI negativna, dakle ne nalazi se manja je mogućnost da se karcinom proširio u limfne čvorove ili dao metastaze.
Perineuralna invazija znači da karcinom prilikom rasta ide oko živaca. Taj podatak se ne mora navoditi u nalazu i postojanje ili odsutnost perineuralne invazije ne utječe na prognozu bolesti!