
Pitaj onkologa
Tijekom dijagnoze, liječenja, ali i oporavka sigurno se pojave mnoga pitanja vezana za samo liječenje, ali za prehranu, tjelovježbu, psihičko stanje i još mnogo toga.
Većinu uspijevamo odgovoriti uz pomoć svojih liječnika opće prakse ili onkologa, no sigurno uvijek ima ono jedno koje zaboravimo pitati pa nas i dalje muči.
Upravo to pitanje, koje vas "žulja", a ne znate kome biste ga postavili, možete postaviti u našoj rubrici "Pitaj onkologa?"
Našem timu se pridružila draga nam onkologinja Marija Ban koja je spremna odgovoriti na vaša pitanja.
Vaša pitanja će ostati anonimna, na njih će odgovoriti onkolog, a odgovore ćemo redovno objavljivati ovdje.
Važna napomena: Odgovori koje ćete dobiti ni u jednom slučaju ne mogu zamijeniti redovne kontrole i savjete Vašeg liječnika.
Pitanja možete slati na mail onkolog@caspera.hr.
ak dojke, kao vrlo kompleksna bolest zadire u gotovo sve segmente života žene uzrokujući veliki stres i promjene. Isto tako, liječenje raka dojke je dugotrajno, ima svoje neželjene posljedice i počesto iscrpljuje bolesnice i fizički i psihički i emocionalno. Nakon samog liječenja zaostaju često posljedice operacije i radioterapije (najčešće limfedem, problemi s gibljivosti ruke i ramena), kemoterapije (primjerice neuropatija) te neželjene posljedice endokrine terapije koja se uzima kroz dulji niz godina (od promjena raspoloženja, boli u mišičima i zglobovima, osjećaja natečenosti, umora i iscrpljenosti itd). Sve ovo skupa ostavlja itekako značajne posljedice na emocionalno i psihološko zdravlje žene. Kada se vratiti na posao ovisi s jedne strane o svim ovim navedenim faktorima, ali i o radnoj sredini, radnim uvjetima, mogućnosti da se ženi prilagodi ukoliko je potrebno i radno mjesto i radno vrijeme. S jedne strane, jako je važno da se i za vrijeme liječenja održava kontinuitet što je više moguće „normalnog“ života, pa čak i rada, ali jedino ukoliko pacijentica osjeća da može i ima i psihičke i fizičke snage raditi. S druge strane u stresno razdoblje dijagnoze bolesti i liječenja žena treba imati adekvatan odmor i dovoljno vremena i prostora da se usmjeri prema sebi i svome zdravlju. Dakle, nema jednoznačnog odgovora na ovo pitanje. Držim optimalnim da žena ide natrag na posao onda kada ona osjeti da je spremna za to, jer jedino ona sama zna je li to u stanju i u odnosu prema sebi i odnosu prema radnom mjestu. Svakako, optimalno bi bilo da se što prije reintegrira u svoj život u svim aspektima pa tako i u poslovnim. Još jednom naglašavam, poštujući mišljenje svake pojedine pacijenitce o navedenom.
Nakon kemoterapije i operacije dojke možete imati fiksni aparatić. On ne bi trebao smetati radioterapiji dojke i limfne drenaže jer je izvan polja zračenja. Što se tiče dijagnostičkih pretraga, ne smeta ni CT-u ni mamografiji ni UZV-u. Vezano za MR, potrebno je znati od kojeg je materijala urađen i onda se zna smeta li navedenoj pretragi, a to treba vidjeti sa stomatologom i radiolozima.
Na mogućnost zatrudnjivanja nakon dijagnoze raka dojke utječu način liječenja, tip bolesti, stadij bolesti i dob bolesnice. Različiti oblici onkološkog liječenja mogu smanjiti mogućnost postizanja trudnoće. Nakon onkološkog liječenja prije svega kemoterapije, funkcija jajnika može biti oštećena u smislu smanjenja „folikularne rezerve janika“, hormonskog disbalansa, te funkcionalnim promjenama jajnika, maternice, rodnice. Smanjena funkcija jajnika se očituje kao amenoreja (izostanak menstruacije) ili oligomenoreja (dulji razmaci među ciklusima). Mjesecima nakon završetka kemoterapije, može se ponovno pojaviti menstruacija, ipak to ne mora značiti da je plodnost očuvana. Potrebno je utvrditi takozvanu ovarijsku rezervu mjerenjem anti-Millerovog hormona, ipak u predviđanju buduće plodnosti, uloga ovog hormona nije potpuno jasna.
Amenoreja nastala zbog kemoterapije nastaje zbog oštećenja rastućih folikula koji su se pojavili unutar par tjedana od početka kemoterapije. Pojava aenoreje će ovisiti i o dobi i ovarijskoj rezervi prije započinjanja liječenja. Najveća oštećenja uzrokuju citostatici koji nisu specifični za fazu staničnog ciklusa poput ciklofosfamida, koji se u raku dojke često koristi u sklopu kemoterapijskog AC-T protokola koji se najčešće primjenjuje nakon ili prije operacije raka dojke. Podaci o imunoterapiji i monoklonalim protutijelima za sada nisu poznati. Za anti HER2 terapiju (podaci za trastuzumab i lapatinib) se čini kako nemaju negativan utjecaj na gonade. Endokrina terapija može imati neizravan učinak na plodnost u smislu odgađanja začeća (duljina primjene zaštitne endokrine terapije kroz dulji niz godina). Postoje ograničeni podaci koji povezuju smanjenje plodnosti uz primjenu tamoksifena. U žena koje žele potencijalno ostvariti majčinstvo, prije započinjanja liječenja treba objasniti mogući učinak liječenja na plodnost u kontekstu same bolesti, koristi/štete od liječenja te bolesnicu uputiti ginekologu koji se bavi humanom reprodukcijom. S onkološke strane, danas se u premenopauzalnih bolesnica koje žele trudnoću mogu primjeniti LHRH agonisti (goserelin, leuprolid) minimalno 1 tjedan prije početka kemoterapije i za vrijeme trajanja kemoterapije. Radi se o relativno netoksičnoj, ne invazivnoj metodi, koja uz ostale metode očuvanja plodnosti može pridonijeti u većoj ili manjoj mjeri postizanju buduće trudnoće. Ova strategija je ispitivana u 14 kliničkih studija od kojih su 10 pokazale pozitivne rezultate. Prema meta-analizi individualnih podataka iz 5 najvećih studija, koja je analizirala razinu redukcije ovarijske funkcije te broj trudnoća nakon kemoterapije, obuhvatila individualne podatke pacijentica uključenih u 5 najvećih studija, pokazala je statistički i klinički značajno veću učestalost trudnoća nakon kemoterapije u skupini predmenopauzalih bolesnica koje su primale navedeni lijek uz kemoterapiju. Korist je prisutna bez obzira na status hormonskih receptora, tip kemoterapije i dob premenopauzalne bolesnice.
Mogućnost trudnoće nakon onkološkog liječenja općenito, je nažalost značajno smanjena u odnosu na opću populaciju. Dva osnovna problema koja muče i pacijente i liječnika su mogućnost rađanja djeteta s prirođenim oštećenjima i utjecaj trudnoće na život majke.
Podaci, doduše većinom iz retrospektivnih studija, ohrabruju trudnoće nakon liječenja raka dojke, uključujući bolesnice s hormonskim osjetljivim rakom dojke. U mladih bolesnica s hormonski ovisnim rakom dojke u kojih se planira adjuvantna endokrina terapija u trajanju od 5-10 godina, za sada nemamo podatke o sigurnosti prekida iste do trudnoće i za vrijeme trudnoće. Ipak, ako mlada pacijentica želi ostvariti majčinstvo, savjetuje se prekid endokrine terapije minimalno 6 mjeseci pred pokušaj ostvarivanja trudnoće. Isto tako, važno je da se trudnoća ne planira minimalno godinu dana od završetka kemoterapije i minimalno 7 mjeseci nakon završetka anti HER2 terapije trastuzumabom.
Godine 2017. su prezentirani ohrabrujući rezultati 12-godišnjeg praćenja 1200 bolesnica s ranim rakom dojke koje su ostale trudne nakon liječenja raka dojke. Pokazalo se da žene koje su ostale trudne nisu imale kraće preživljenje bez povrata bolesti u odnosu na bolesnice koje nisu ostale trudne. Važno je naglasiti da rezultati vrijede i za žene koje su preboljele i hormonski ovisan tumor. Drugim riječima, trudnoća nije pogoršala učestalost povrata raka dojke. Ipak, ostaje nejasno kada je optimalno vrijeme za trudnoću i koliki je rizik prekida endokrine terapije.
Literatura:
1. Kroman N, Jensen MB, Wohlfahrt J, Ejlertsen B. Pregnancy after treatment of breast cancer–a population-based study on behalf of Danish Breast Cancer Cooperative Group. Acta Oncol. 47(4):545-9, 2008.
2. Iqbal J, Amir E, Rochon PA, Giannakeas V, Sun P, Narod SA. Association of the timing of pregnancy with survival in women with breast cancer. JAMA Oncol. 2017 May 1;3(5):659-665, 2017.
3. Hartman EK, Eslick GD. The prognosis of women diagnosed with breast cancer before, during and after pregnancy: a meta-analysis. Breast Cancer Res Treat. 160(2):347-360, 2016.
4. Verkooijen HM, Lim GH, Czene K, et al. Effect of childbirth after treatment on long-term survival from breast cancer. Br J Surg. 97(8):1253-9, 2010.
Lambertini M, Kroman N, Ameye L, et al. Long-term safety of pregnancy following breast cancer according to estrogen receptor status. J Natl Cancer Inst. 110(4):426-429, 2018.
5. Kranick JA, Schaefer C, Rowell S, et al. Is pregnancy after breast cancer safe? Breast J. 16(4):404-11, 2010.
6. Azim HA Jr, Santoro L, Pavlidis N, et al. Safety of pregnancy following breast cancer diagnosis: a meta-analysis of 14 studies. Eur J Cancer. 47(1):74-83, 2011.
7. Valachis A, Tsali L, Pesce LL, et al. Safety of pregnancy after primary breast carcinoma in young women: a meta-analysis to overcome bias of healthy mother effect studies. Obstet Gynecol Surv. 65(12):786-93, 2010.
Fertility preservation and post-treatment pregnancies in post pubertal cancer patients: ESMO Clinical Practice Guidelines. Ann Oncol. 31(12): 1664-78),2020.
Hormonski ovisan tumor znači da tumorske stanice na svojim membranama imaju receptore za estrogen i/ili progesteron. Izražajnost hormonskih receptora izražava se u postotku i sama pozitivnost neovisno o visini postotka pozitivnosti stanica, je indikacija za endokrinu terapiju. U zaštitnom liječenju s ciljem smanjenja rizika povrata bolesti i smrti od raka dojke koriste se: tamoksifen, aromatazni inhibitori (nesteroidni: letrozol i anastrozol te steroidni: egzemestan) i LHRH agonisti (leuprolid i goserelin – koji se za razliku od ostalih lijekova koji su u formi tableta promjenjuju kao potkožna injekcija i ne mogu se koristiti u monoterapiji nego u kombinaciji s aromataznim inhibitorom ili tamoksifenom). Odabir zaštitne (adjuvantne) endokrine terapije i njeno trajanje ovise o: menopauzalnom statusu, komorbiditetima i visini rizika povrata bolesti. Adjuvantna endokrina terapija značajno smanjuje rizik od povrata bolesti, pojave raka u drugoj dojci i smrti od raka dojke. U predmenopauzalnih pacijentica se može koristiti tamoksifen u žena s niskim rizikom povrata bolesti ili ovarijska supresija uz tamoksifen ili, preferencijalno, aromatazni inhibitor u bolesnica s umjerenim i visokim rizikom povrata bolesti. Ovarijska supresija se postiže primjenom LHRH agonista ili kirurškim odstranjenjem jajnika i jajovoda. Postmenopauzalne bolesnice se mogu liječiti aromataznim inhibitorima ili tamoksifenom. Donedavno je preporučeno trajanje zaštitne endokrine terapije bilo 5 godina. Temeljem rezultata novijih kliničkih studija, danas postoje i preporuke za produljeno davanje endokrine terapije na čak do 10 godina. Od produljene endokrine terapije veću korist, jasno, imaju pacijentice s inicijalno većim rizikom povrata bolesti. Produljenje endokrine terapije iza 5 godina treba procijeniti temeljem gore navedenih parametara uz pažljiv nadzor nad potencijalnim neželjenim posljedicama. Praksa u Republici Hrvatskoj je temeljena na aktualnim europskim i svjetskim smjernicama.
Poštovana, prije svega hvala na ovom važnom pitanju. Iz navedenog se vidi da se Vaše praćenje obavlja prema stručnim smjernicama, ne hrvatskim nego europskim i američkim. Zaista nije riječ o štednji ni ničem sličnom. Prema kliničkim smjernicama i studijama pokazano je da intenzivnije praćenje u smislu više pretraga i češće rađenih pretrage, nema značajnog utjecaja na ishod. Jednostavnije rečeno, pretrage dodatne su indicirane ukoliko pacijent prijavi neki simptom za koji onda liječnik procijeni je li potrebno raditi neke pretrage, ili ako se u laboratorijskim nalazima pronađe značajnije odstupanje. Molim Vas, u prilogu mog odgovora pronađite reference.
Literatura:
1. Cardoso F et al. Early breast cancer: ESMO Clinical Practice guidelines for diagnosis and treatment and follow-up. Ann Oncol 30: 1194–1220, 2019
2. www.nccn.org Breast cancer
Podanalize studija su pokazale da su pacijentice koje su koristili saunu bile sklonije razvoju limfedema. Ipak, prospektivne randomizirane studije su pokazale da neki drugi načini zagrijavanja tijela poput toplih kupki, zagrijavanje pri vježbanju i izlaganje suncu nisu povezani s povećanjem rizika za limfedem. Ipak dokazi ukupno na ovu temu su ograničeni te se za sada savjetuje izbjegavati saune. Što se tiče masaža sa strujom, kao i elektroterapije u ostalih modaliteta fizikalne terapije, potrebna je svakako konzultacija fizijatra.
Literatura:
1. Cemal Y, Pusic A, Mehara B. Preventative measures for lymphoedema: separating fact from fiction. J. Ann. Coll. Surg. 213(4), 543–551 (2011).
2. Clark B, Sitzia J, Harlow W. Incidence and risk of arm oedema following treatment for breast cancer: a three year follow up study. Quart. J. Med. 98, 343–348 (2005).
3. Showalter SL, Brown JC, Cheville AL et al. Lifestyle risk factors associated with arm swelling among women with breast cancer. Ann. Surg. Oncol. 20, 842–849 (2013).
Nakon operacije invazivnog karcinoma dojke, svakako je uz operaciju same dojke urađena ili biopsija limfnog čvora stražara ili disekcija aksile. Nakon navedenog, a kasnije i učešćem radioterapije, postoji mogućnost limfne staze i posljedično limfedema ruke. Područje te ruke, operirane dojke, odnosno torakalne stijenke može potencijalno biti predilekcijsko mjesto za celulitis ili erizipel prije svega na podlozi limfne staze. Odatle dijelom dolazi strah od intravenskih manipulacija po ruci s operirane strane. Prema podacima iz kliničkih studija, gore navedene procedure nisu kontraindicirane za provesti ih na ruci sa strane operirane dojke. Jasno, preferira se „zdrava ruka“. Ipak, ako na zdravoj ruci nije moguće pronaći adekvatnu venu i ako se procijeni da će trebati više pokušaja za otvoriti venski put, nema jasnih kontraindikacija za navedene procedure u ruci s operirane strane. Ipak, ako je ruka s operirane strane zahvaćena izraženijim limfedemom, navedene procedure trebalo bi, ako je ikako moguće izbjeći. Svakako bi trebalo izbjeći postavljanje venskog puta u području nogu, jer je mogućnost infekcija u tim regijama veća. Ako je potrebno dugotrajnije liječenje kemoterapijom, razmotriti treba postavljanje centralnog katetera, idealno PORT-a.
Literatura:
1. Clark B, Sitzia J, Harlow W. Incidence and risk of arm oedema following treatment for breast cancer: a three year follow up study. Quart. J. Med. 98, 343–348 (2005).
2. Showalter SL, Brown JC, Cheville AL et al. Lifestyle risk factors associated with arm swelling among women with breast cancer. Ann. Surg. Oncol. 20, 842–849 (2013).
3. Kilbreath SL, Reshauge KM, Beith JM et al. Risk factors for lymphoedema in women with breast cancer: a large prospective cohort. Breast 28, 29–36 (2016).
4. Jakes AD, Twelves C. Breast cancer-related lymphoedema and venepuncture: a review and evidence-based recommendations. Br. Cancer Res. Treat. 154(3), 455–461 (2015)